Spektroradyometer ile olay yerinde talk, montmorillonit ve kaolinit gibi kalıntılar tespit edilebilir.
Bir örnek: bir kadın kaçırılır, bir insan ticareti çetesine yakalanır veya daha kötüsü. Onu hızlı bir şekilde bulup kurtarmak için müfettişler ve polisin mevcut her adli tıp aracına ihtiyacı var.

Jeoloji, daha doğrusu: mineraloji, bir kanıt biçiminin anahtarını tutar: makyaj. Miami University of Ohio’da öğrenciler Jessica Patrick ve Jordan West, bu potansiyel olarak gözden kaçan ama açıklayıcı ipucunun kilidini açıyor. Süper araçları: bir spektroradyometer. Patrick, “Belki göz göremiyor ama spektroskopi görebiliyor” diyor.
Kadın sorunu çalışmaları için üniversite içi bir burs kazanan Patrick, West ve diğer öğrenciler, farklı makyaj türlerinin spektroskopik imzaları ve diğer mineralojik özelliklerinden oluşan bir kitaplık oluşturuyor. Nihayetinde, kütüphane, polis, Ulusal Adalet Enstitüsü, kadın adalet örgütleri ve diğerleri için geçerli olacak.
Anahtar, yeterince büyük bir malzeme kitaplığı oluşturmaktır. Son iki yılda ekip, farklı yüzeylerde farklı makyaj türlerini topluyor ve analiz ediyor. Substratlar, bir suç mahallinde makyajın geride kalabileceği çeşitli kumaş türleri, kiremitler, tuğlalar ve diğer malzemeleri içerebilir.

Miami Üniversitesi’nde bu ve diğer adli mineraloji projelerini ortak çalışan Claire McLeod ile birlikte yöneten Doç. West ve Patrick, şimdilik büyüyen veri tabanlarının, talk, montmorillonit isimli Kimyasal bileşenin ve kaolinit gibi jeolojik materyalleri içeren allık ve fondöten gibi pudra tabanlı makyaj üzerine odaklandığını belirtiyor. Spektroradyometeri kullanarak, santimetre kare başına sadece 0.03 gram makyaj içeren lekeleri tespit edebildiler. Veri tabanı ayrıca farklı cilt tonlarında makyaj ürünlerinin spektroskopik imzalarını sağlayarak çeşitliliği ele alacak.

Makyaj, şüpheliler, mağdurlar ve suçlar arasında çeşitli şekillerde irtibat kurmaya yardımcı olabilir. West, “Örneğin, bir şüpheli kurbanla teması reddederse, bu makyaj ürünlerini (olay yerinde bulunan) mağdur tarafından kullanıldığı bilinen, belki evinde bulunan ürünlerle eşleştirmek için kullanılabilir.”
“Jeolojinin günlük yaşamla geniş etkileri ve bağlantıları vardır. Ulusal güvenlikte önemli ”diyor Krekeler.

Elde taşınan teknoloji şu anda hazır ve uygun fiyatlı drone tabanlı hiperspektral görüntüleyici birkaç yıl içinde hazır hale gelmeli ve doğrudan olay yeri incelemesinde kullanılabilmelidir.

Diğer Yazılar