Bilimde bile, şans bazen en iddialı planlardan daha heyecan verici keşifler üretir. Ve bazen, araştırmayı ileriye götürmek için doğru araca sahip olan bir taş ustasıdır.

1989’da Almanya’nın Swabia bölgesindeki Blaubeuren’de bir ev sahibi mülkünde bir kablo çukuru kazıyorken, küresi 28’e 25’e 20 santimetre ölçülerinde bir kayaya çarptı. Yüzeye yarım metre kaldırdıktan sonra, oldukça ağır olduğunu gördü. Kayaya bir mıknatıs tuttu ve içinde demir olduğunu anladı.

Kaya daha sonra onlarca yıl bahçede bırakıldı. Bundan 31 yıl sonra taşı bulan kişi, uzaydan düşmüş olabileceğini düşündü. Ocak 2020’de bulgusunu Alman Havacılık ve Uzay Merkezindeki Gezegensel Araştırma Enstitüsü’ne bildirdi (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt; DLR).

Bilimsel analiz için, taşlı gövdenin küçük bir kısmının kesilmesi gerekiyordu – ancak uzmanların gereken büyüklükte bir aleti yoktu. Son olarak DLR Profesörü Dieter Heinlein, Allgäu’da Mindelheim’dan usta taş ustası ve heykeltıraş Peter Fraefel’in atölyesini buldu. Yoğun planlama ve ön görüşmelerden sonra göktaşının 576 gramlık bir köşesi kesildi. Elmas testere 30 Mayıs 2020’de kuruldu.

Diğer Yazılar