Almanya’nın Hannover şehrindeki araştırmacılar, Regolit’in dünya çapında bir taklidinin lazerle / Ay üzerinde yapılan testler ile 2021 için planlanan gerçek malzeme ile sıvılaştırılabileceğini belgelediler.

Uluslararası uzay ajansları ve işletmeleri uzayı kolonileştirmeyi planlıyor. Ay, bir araştırma istasyonu ve gelecek dönemdeki keşifler için başlangıç noktası olarak büyük ihtimam taşıyor. Bununla beraber, taşıma bedeli çok büyük – bir kilogram yükleme kapasitesi yaklaşık 700,000 Euro’ya mal oluyor. Bu nedenle altyapı, bileşenler ve cihazlar vb. en iyi ihtimalle doğrudan Dünya’nın uydusunda üretilebilir. İşte burada “Ay Doğuşu” teknolojisi devreye giriyor: “Ay tozunu eritmesi beklenen, regolit denen bir lazer sistemini Ay’a getirmek istiyoruz. Hannover Lazer Merkezi’nden (LZH) Niklas Gerdes, “Böylelikle Katmanlı Üretimi, yani 3D baskıyı aya taşımak için ilk adımı atmış oluruz” diyor. Bu şekilde, Braunschweig Teknik Üniversitesi Uzay Sistemleri Enstitüsü’nden (IRAS) bilim adamları ile birlikte şunları kanıtlamak istiyor: 3 kilogramdan daha ağır olmayan ve büyük bir meyve suyu paketinin hacmine sahip bir lazer sistemi eriyebilir yerel hammaddeleri aya indirir ve daha sonra çok yönlü yapılara dönüştürür.

Yeni Uzay şirketi PTScientists’in 2021’de ilk ay göreviyle teknolojiyi aya uçurma fırsatı, Aşağı Saksonyalı araştırmacılara öncü teknolojilerini gerçek koşullar altında test etmeleri için benzersiz bir fırsat sunuyor.

Spesifik olarak, Braunschweig ve Hannover’den bilim adamları, lazer sistemlerini kullanarak kontrollü bir şekilde ay yüzeyinde regolit eritmek istiyorlar. Soğuduktan sonra, örneğin “Ay Köyü” için bir yapı malzemesi olarak, uzayda bir ileri karakol olarak aydaki küresel köy geniş görüşlülüğüne uygun, sağlam bir gövdedir.

Moonrise projesi takriben 9 aydır devam ediyor. Mikro yerçekimi altındaki sözde Einstein asansöründe yapılan testler, lazerin prensipte, ay koşullarında regolit taklidini eritebildiğini göstermiştir.

Ayrıca, testlerin diğer sonuçları da umut vericiydi: Laboratuvar kurulumu uyarlandı, uygun lazer donanımı belirlendi ve test edildi, optikler tasarlandı ve test edildi. Bilim insanlarının testler için ürettikleri ve kullandıkları gereç, aydaki gerçek regolitlere giderek daha fazla benziyor. Şu anda lazeri ay aracının yük bölmesine uyarlamak için çalışıyorlar. Lazer, gezicinin altındaki bir tünele bütünleştirilmiştir.

Ayarlamalardan sonra, tüm sistem alan uygunluğu açısından test edilir: çünkü aya giderken lazer sistemi darbelere ve büyük sıcaklık farklılıklarına dayanmalıdır.

Diğer Yazılar