Türkiye, jeolojik yapısı itibariyle zengin doğal taş yataklarına sahiptir. Ülkemizde birçok firma bu taşların ocaktan üretilmesi, fabrikalarda işlenmesi ve piyasaya arzı üzerine çalışmaktadırlar. Üretim yöntemi doğal taşların katmanlaşma yönüne ve konumuna uygun şekilde kazanılmaktadır.

Taşların en uygun kullanım alanları, numuneler üzerinde yapılan testler ve taşların fiziki ve mekanik özelliklerinin sonucuna göre belirlenebilmektedir. Doğal taşlar, sert bir yapı malzemesi oldukları için iklim koşullarından ve ısı değişikliklerinden aşırı derecede etkilenmezler. Uzun yıllar parlaklığını koruyabilen bir yapıya sahip olan cilalı ürünler, aynı zamanda herhangi bir bakım gerektirmezler ve temizlikleri de oldukça kolaydır.

Doğal taş ürünler doğadan çıkarılarak işlendikleri için rengine, çıktığı bölgenin ismine ve jeolojik olarak kökenine göre isimlendirilebilir. Doğal taş sektöründe renk olarak İtalyanca ve İngilizce isimlendirme kullanılmaktadır. Uluslararası pazarda doğal taşların isimlendirilmesi tek isimle yapılmalıdır. Doğal taş ürünlerin kullanımının artmasıyla beraber boyut olarak sınıflandırılması gerekmektedir. Doğal taş sektöründe ürünler boyut olarak fayans, levha, serbest boyut ve mozaik olarak sınıflandırılabilirler.

Diğer Yazılar